Aktualności
Warsztaty Otwarta Wystawa
30.05.2012ŚRODA (30.05)
Dzisiaj w godzinach 16.00-20.00 zapraszamy na warsztaty muzyczne , streetartowe i operatorskie .
Warsztaty muzyczne (w Hydroforni) prowadzą : Kamil Bilski (saksofon) , Robert Nowiński (instrumenty perkusyjne) , Darek Adryańczyk (gitara) ,
Warsztaty streetartowe (przy muralu na ścianie Galerii) prowadzą: Marcin Wilkoszewski , Adrian Grabarczyk
Warsztaty operatorskie (przy Hydroforni) prowadzi: Karin Hammer (Austria)
Przypominamy, że w godz. 16:00-20:00 czynna jest Galeria w hali fabrycznej.
CZWARTEK (31.05)
W godzinach 16:00-20:00 zapraszamy na warsztaty:
- muzyczne (w Hydroforni)
- streetartowe (przy muralu na ścianie Galerii)
- plastyczne (w Hydroforni) - prowadzi: Adriana Lisowska)
- operatorskie (przy Hydroforni)
W tym samym czasie będzie też czynna Galeria w hali fabrycznej.
PIĄTEK (1.06)
W Piątek, czyli w DZIEŃ DZIECKA zapraszamy dzieci i dorosłych w godzinach od 12:00 do 16:00 na szereg atrakcji.
W programie:
W godz. 12:00-16:00:
- warsztaty muzyczne, zakończone wspólnym koncertem dzieci i instruktorów o godz. 16:00
- warsztyty plastyczne (w Hydroforni), które zakończą się wystawą prac dzieci
- warsztaty streetartowe (przy muralu na ścianie Galerii)
- warsztaty operatorskie (przy Hydroforni) - prowadzi: Karin Hammer
Na godz. 18:30 zaplanowany jest natomiast spektakl "W dłoni przeznaczenia" przygotowany przez Teatr Ruchu Trzcina. (w Hydroforni)
Nie zapomnijcie też o koncertach muzycznych, o których więcej we wpisie powyżej.
Relacja z pierwszego weekendu festiwalu
27.05.2012Słoneczny majowy weekend na plenerowych koncertach, wystawie sztuk plastycznych oraz projekcjach filmowych spędzili goście XI Festiwalu OTWartA WYSTAWA. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna na kilka dni stała się azylem twórczej radości i artystycznej ekspresji.
Strefa Ekonomiczna jest fragmentem zabytkowego pofabrycznego kompleksu Księży Młyn. Teren, na którym się znajduje to urokliwe miejsce z oazą zieleni w centralnej części. Na co dzień miejsce rzadko odwiedzane przez osoby postronne, w ten weekend, a zwłaszcza 25 i 26 maja, otworzyło się na licznie przybyłych artystów i gości festiwalu.
PIĄTEK 25.05.2012Festiwal rozpoczął wernisaż przeglądu prac plastycznych, poetyckich i filmowych zgłoszonych przez uczestników, połączony z otwarciem wystaw towarzyszących. Oficjalny start owej tygodniowej artystycznej fety odbył się w plenerze przy budynku Hydroforni (będącym tymczasowym biurem festiwalu). Organizatorzy podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, Urzędowi Miasta Łodzi, Strefie Ekonomicznej i Muzeum Książki Artystycznej. Po tej krótkiej uroczystości, wszystkich zgromadzonych zaproszono do oglądania ekspozycji znajdujących się w hali Steina, na powierzchni prawie 3000 metrów kwadratowych.
Przegląd prac zgłoszonych na OTWartĄ WYSTAWĘ ma na celu stwarzać szansę zaprezentowania własnych dzieł każdej osobie, która pragnie podzielić się z innymi swoją twórczą pasją. Organizatorzy nie dokonują selekcji utworów, nie narzucają tematów ani nie preferują konkretnego medium. Różnorodność, połączenie prac amatorów i bardziej doświadczonych artystów, tworzy atmosferę swobody i nieskrępowanej wymiany myśli. W tym roku, przy rekordowej liczbie uczestników, przegląd ten może aspirować do tytułu największej wystawy sztuki niezależnej i amatorskiej w kraju. Poza tym, w hali Steina znalazło się także miejsce dla wystaw towarzyszących, a wśród nich między innymi pokaz biżuterii (od uczestników projektu "Obiekt W"), Salon Ubioru i Tkaniny Artystycznej, prezentacja plakatów studentów łódzkiego ASP, dzieła związane z takimi dziedzinami jak robotyka oraz ekspozycja przygotowana przez twórców graffiti i Street Art.
Po obejrzeniu wystawy, dla gości festiwalu przygotowano wieczorny program koncertowy na plenerowej scenie. Pełne pozytywnych wrażeń zwieńczenie tego dnia zapewnili zaproszeni muzycy, reprezentujący rozmaite nurty i gatunki. Festiwalowa publiczność podziwiała występ Orkiestry Festiwalu OTWartA WYSTAWA. Artyści umiejętnie wprawili gości w przyjemny, festiwalowy klimat. Ich muzyka idealnie współgrała z charakterem wystaw - było nowocześnie i eksperymentalnie. Potem na scenę weszli Kobojek&Przyjaciele, upajając widownię jazzowymi, elektryzującymi kawałkami. Była wprawdzie chwila grozy - zabrakło basisty, a bez basisty grać się przecież nie da. Na szczęście ktoś bardzo szybko Bartka Papierza odnalazł i przedstawienie mogło trwać dalej.
Następnie wystąpił wybitny trębacz jazzowy Mariusz Stopnicki i nagle zapanowała atmosfera, której nie powstydziłby się sam Miles Davis. Muzyka Stopnickiego to bardzo ciekawe kompozycje, doskonale wpasowujące się w charakter festiwalu, jako że artysta inspiruje się mistrzami malarstwa właśnie. Później wystąpił Free Way, z gościnnym udziałem Elektrycznego Węgorza. Wcześniejszy spokój i klasyczne brzmienia zastąpiła solidna dawka dobrego rapu, która błyskawicznie pobudziła gości. Nie bez powodu Elektryczny Węgorz nazywany jest "łódzkim jednoosobowym propagatorem muzycznego szaleństwa". Muzyk, znany z tworzenia piosenek opartych na luźnej rytmice, ułożył jedną kompozycję specjalnie z myślą o OTWartEJ WYSTAWIE.
Ostre teksty i sceniczną charyzmę wprowadził na scenę swoisty łódzki fenomen, Jacek Bieleński z zespołem Dariusz Adryańczyk Projekt. Artyści umiejętnie podtrzymali żywiołowy charakter show wprowadzony przez Elektrycznego Węgorza. Wielka szkoda, że zagrali razem zaledwie jedną piosenkę, ale na scenę śpieszno było już fantastycznym Marynarzom. Panowie zagościli na scenie zdecydowanie dłużej, a do tego udało im się poderwać część gości tańca. Ten rozrywkowy blichtr rozsiewali jeszcze Gumola&Transformers, którzy sprawdzili się tak dobrze, że trudno było oderwać się od sceny. Muzycy z Temperatury wrócili natomiast do odprężających tonów, genialnie wprowadzając publiczność w odpowiedni nastrój przed ostatnim piątkowym występem.
Finał muzycznego wieczoru należał natomiast do kwartetu Krzysztofa Ścierańskiego, który wystąpił w składzie: Michał Kobojek (saksofon), Przemysław Kuczyński (bębny), Bartłomiej Papież (gitara). Kwartet zagrał znakomity koncert, świadczący o wirtuozerii muzyków, jak i ogromnej radości ze wspólnego grania. Renoma Ścierańskiego jest w pełni zasłużona. Przed nim na basie nikt tak nie grał i grać nie będzie zapewne jeszcze długo. Fenomenalny artysta-kompozytor zgodnie z oczekiwaniami zaserwował uczestnikom festiwalu niezwykle smaczną wisienkę na torcie.
Zasadniczo, cała część koncertowa była niezwykle udana, bo uczestniczyła w niej muzyczna śmietanka Łodzi. Nie pozostaje więc nic innego, jak zawołać: "Kapelusze z głów, drodzy Państwo!".SOBOTA 26.05.2012
W sobotę teren festiwalu zaczął tętnić życiem już od godziny 16.00. Zwiedzający oglądali ekspozycje prac oraz projekcje, między innymi ze zbiorów studia Se-Ma-For i festiwalu KAMERA AKCJA. Od godziny 19.00 ruszyła ponownie plenerowa scena muzyczna. Zainaugurował ją łódzki duet, tworzący elektroniczną muzykę z tekstami inspirowanymi Cyberpunkiem i Science Fiction - Demolka.
Po elektryzującym występie Demolki, przed siłą żywiołów w mocnym metalowym klimacie przestrzegał głos wokalistki zespołu Tattva. Następnie publiczność pod sceną rozruszał młody łódzki rockowy zespół - Sjón. Jak na ironię, w czasie występu kolejnego młodego składu, czyli grającej z ogromną energią Temperatury, na niebie pojawiły się kłęby dymu z płonącego budynku Nowej Tkalni, mieszczącego się nieopodal, również przy ulicy Tymienieckiego. Ostre i krytyczne teksty zespołu, dotyczące między innymi sytuacji Łodzi zupełnie nieoczekiwanie otrzymały budząca grozę scenografię.
Gdy pożar ugaszono, a chmury zaczął rozwiewać wiatr, na scenę wszedł KAMP! Elektroniczne trio było tego dnia w znakomitej formie. Michał Słodowy, Tomek Szpaderski i Radek Krzyżanowski rozruszali publiczność, nie pomijając w repertuarze żadnego z ich najlepiej rozpoznawalnych utworów. KAMP! wysoko podniósł poprzeczkę dla ostatniej gwiazdy muzycznego wieczoru - Olivi Anny Livki. Artystka, pomimo konieczności zmagania się ze złośliwością przedmiotów martwych, znakomicie sprostała zadaniu i dała niezwykle energetyczny show. Jak podsumował to Dariusz Adryańczyk: "Gdyby nasza reprezentacja w piłce nożnej miała tyle energii, wystarczyłoby pięciu zawodników do wygrania mistrzostwa".Fot. M. Sulkowska
Olivia Anna Livki po trzech bisach zakończyła muzyczną część sobotniej odsłony festiwalu. Niedziela upłynęła już znacznie spokojniej, tak aby uczestnicy mogli ochłonąć nieco po żywiołowych doświadczeniach ostatnich dwóch, emocjonujących dni. Ale to nie koniec atrakcji związanych z OTWartĄ WYSTAWĄ! Już od środy ruszają warsztaty muzyczne, plastyczne, Street Artu i operatorskie. Wiele atrakcji zaplanowano także na 1 czerwca - między innymi spektakl teatru Trzcina oraz występ Elektrycznego Węgorza!