Aktualności
Przegląd OtwARTa Wystawa 2013
22.08.2013Tegoroczny przegląd otwarty jest dla wszystkich twórców, (zarówno profesjonalistów jak i amatorów) z zakresu sztuk wizualnych, muzycznych, filmowych. Cyfrowe zapisy prac zostaną zaprezentowane w formie trójwymiarowych projekcji lub w specjalnym module do odtwarzania muzyki i filmu w dniach 27, 28, 29 września 2013 w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
Celem przegląd jest zaprezentowanie dorobku szerokiego grona twórczych osobowości. Wybrani twórcy biorący udział w przeglądzie zapraszani będą przez stowarzyszenie OtwARTa Wystawa na organizowane w kraju i za granicą interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne.
W 2013 roku stowarzyszenie OtwARTa Wystawa zrezygnowało z dotychczasowej formuły festiwalowej, aby mocniej skoncentrować się na regularnych działaniach na mniejszą skalę, promujących twórców skupionych wokół inicjatywy. Stowarzyszenie pragnie rozszerzać swoją działalność poza Łódź poprzez wzmocnienie współpracy z międzynarodowym środowiskiem artystycznym.
Przegląd OtwARTa Wystawa, odbędzie się wraz z obchodami dwudziestolecia Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.
W PROGRAMIE:
PRZEGLĄD OTWARTA WYSTWA 2013 (12 edycja)
WYSTAWA WIEDEŃ-ŁÓDŹ (3 edycja)
KONCERTY NA SCENIE PLENEROWEJ
Aby wziąć udział w przeglądzie wystarczy dostarczyć na spotkanie organizacyjne dokumentacje swojej twórczości na płycie CD/DVD w formatach JPG (max 15), mp3, mp4 (max 15 minut) lub avi, mpg (max 15 minut) oraz wpłacić wpisowe w wysokości 30 zł.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 8 września o g. 14.00
w Muzeum Książki Artystycznej
ul. Tymienieckiego 24,
90-349, Łódź
lub wysłać do 8 września na wyżej wymieniony adres płytę CD/DVD oraz wpłacić 30 zł (w tytule: darowizna na stowarzyszenie Otwarta Wystawa [imię nazwisko, miasto]) na konto stowarzyszenia: 9711 4020 1700 0041 02 1287 9001Mam tak samo
06.02.201315 lutego o godz.19.00 zapraszamy na otwarcie wystawy pt" Mam tak samo "
W wystawie udział biorą : Dagmara Horab, Krystyna Daniela Jałkiewicz , Adriana Lisowska , Magdalena Moskwa, Dominika Sadowska .
Wystawa odbędzie się w Galerii Szósta Dzielnica przy ul. Piotrkowskiej 102 w ŁodziProj. Karol Stolarek
MAM TAK SAMO
malarstwo/obiekt/rzeźba/fotografia
Dagmara Horab, Krystyna Daniela Jałkiewicz,
Adriana Lisowska, Magdalena Moskwa, Dominika Sadowska
Poszukując wzajemnych podobieństw i zrozumienia, pięć łódzkich artystek przygotowało wspólną wystawę. Jest ona spotkaniem ukształtowanych osobowości artystycznych, wyrażających swoje intuicje i spostrzeżenia dotyczące ludzkiej świadomości, duchowości, zmagań z cielesnością oraz otaczającą materią.
Ludzka sylwetka wytłoczona w pieczęci, zalana gęstą, przeźroczystą materią to rzeźbiarski środek ekspresji Dagmary Horab. Zatopione w masie postacie lub twarze budzą wątpliwość: czy mamy do czynienia z martwym ciałem, zatopionym niczym preparat medyczny lub owad w bursztynie. Czy z obrazem płodu, nowego człowieka, którego dojrzała forma dopiero się kształtuje Dagmara Horab w umiejętny sposób pokazuje, jak wizualnie podobny może być początek i koniec ludzkiej egzystencji.
Dominika Sadowska eksploruje możliwości wykorzystania fotografii do uwieczniania człowieka i jego otoczenia. Prace Sadowskiej uświadamiają nam przy tym, że zdjęcie nie jest transparentnym zapisem, ale otwartym polem kreacji. W cyklu Ingerencje artystka sfotografowała stare zabawki. Zastosowanie odpowiedniego naświetlenia i kadrowania, uniemożliwiającego ocenę rozmiarów i proporcji, sprawiło, że pierwotna funkcja przedmiotów przestała być czytelna. Zabawki stały się nowymi, budzącymi niepokój obiektami. To przykład zainteresowania Dominiki Sadowskiej problemem zmienności percepcji przedmiotów w zależności od otoczenia, kontekstu i nadawanych im funkcji. Artystka pokazuje, że wizerunek każdej rzeczy jest przez nas odbierany emocjonalnie i interpretowany ciągle na nowo, w indywidualny sposób.
Introwersja interesuje Krystynę Danielę Jałkiewicz. Obiekt rzeźbiarski Smutki ilustruje poczucie osamotnienia. Opowiada o mierzeniu się z nieprzezwyciężalną samotnością, którą niesie ze sobą stan melancholii. Ciężki drewniany płat unosi się nad ziemią, wbrew sile grawitacji wzmaganej przez ciężar metalowych odważników. Smutki nie uziemiają, ale stanowią element determinujący życie introwertyka.
Magdalena Moskwa w swojej twórczości eksploruje doświadczenia cielesności niedoskonałej, pełnej oznak tracenia sił witalnych, często krępującej, ale brutalnie bliskiej rzeczywistości, w której piękno przenika się z brzydotą. Ubrania-obiekty Magdaleny Moskwy, są niepraktyczne i często niezgodne z ludzką anatomią. Usztywnione, w niezwykły sposób pozszywane kostiumy zamiast służyć człowiekowi, wtłaczają go w ciasną wizję projektanta. Stają się symbolem poświęcenia dla kulturowej, środowiskowej presji niczym osiemnastowieczne gorsety czy chińskie tradycje krępowania kobiecych stóp.
Z obiektem eksperymentuje także Adriana Lisowska, tworząca biżuterię na podstawie odlewów ciała. W ten sposób tradycyjne spojrzenie na ozdobę jako uniwersalny obiekt przechodzący z rąk do rąk, z pokolenia na pokolenie, zastąpione zostaje wizją skrajnie zindywidualizowaną, obciążoną fizycznością konkretnej osoby. Odlewy ciała jako pamiątki, jako elementy bliskiej osoby konfrontuje z fotografią najpowszechniejszą praktyką stymulowania pamięci o człowieku.
Piątka artystek współpracowała wcześniej w ramach festiwalu OtwARTa Wystawa. Autorką projektu ekspozycji jest związana z festiwalem Magdalena Moskwa. To właśnie doświadczenia i znajomości zawarte przy okazji tego wydarzenia zaowocowały pomysłem na wspólną prezentację. Jak podkreślają artystki: W przedstawianych przez nas pracach zawarty jest duży ładunek empatii i świadomość tego, że wszyscy mamy podobną naturę i zmagamy się z podobnymi problemami. Nawet bardzo osobiste doświadczenie może zyskać wymiar ponadosobisty w geście dzielenia się swoimi przemyśleniami i odczuciami.
Wystawa będzie miała miejsce w nowym łódzkim miejscu kultury i intelektualnej dyskusji klubie Szósta Dzielnica przy Piotrkowskiej 102.
Otwarcie: 15.02.2013 godzina 19.00
Wystawa czynna: od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-18.00 do 2 marca
Miejsce: Szósta Dzielnica, Piotrkowska 102 (II piętro, wejście z bramy)
Organizatorzy: Stowarzyszenie OtwARTa Wystawa, Szósta Dzielnica
www.szostadzielnica.pl
kontakt@szostadzielnica.pl
Tekst Błażej Filanowski
fot. M. Sulkowska
fot. M. Sulkowska